Blog

Fakty i mity dotyczące pocenia się

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu. Zarówno zbyt obfite pocenie się jak i zbyt skąpe może być oznaką choroby. Funkcja wydzielania potu jest niezbędna dla procesów termoregulacji i właściwego funkcjonowania organizmu. Poceniu się czasem przypisujemy zbyt duże znaczenie lub przeciwnie – nie doceniamy wagi tego procesu. Czym jest pot, jak objawia się nadmierna potliwość i jakie są najpopularniejsze fakty i mity dotyczące pocenia się?

Jakie funkcje spełnia pot?

Pot uchodzi z pomocą gruczołów potowych znajdujących się w skórze. Oprócz gruczołów potowych znajdują się tam także gruczoły łojowe, które odpowiadają za wydzielanie sebum. Sebum i pot tworzą wspólnie tzw. płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę przed wysuszeniem oraz drobnoustrojami. Podstawową funkcją potu jest chłodzenie organizmu. Nie bez powodu bardziej pocimy się przebywając w wysokich temperaturach lub podczas wysiłku, co pozwala na utrzymanie stałej, prawidłowej temperatury ciała. Pot pozwala także na wydzielanie niektórych substancji takich jak potas, sód, mocznik lub aminokwasy.

Nadmierna potliwość

Kiedy mamy do czynienia z nadmierną potliwością? Można powiedzieć, że osoby, które mają problem doskonale wiedzą, kiedy to jest „zbyt dużo”. Nadmierna potliwość może utrudniać codzienne funkcjonowanie i wpływać na poczucie komfortu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje nadmiernej potliwości. Pierwsza z nich to nadmierna potliwość ogniskowa, kiedy zbyt duża ilość potu wydzielana jest w konkretnych obszarach, np. na dłoniach lub pod pachami. Drugim rodzajem jest nadmierna potliwość uogólniona, która przejawia się nadprodukcją potu na całym ciele. Przyczyn nadmiernej potliwości może być wiele. Czasem ma podłoże genetyczne, ale niejednokrotnie wpływają na nią przyjmowane leki, cukrzyca, problemy z nerkami lub nadczynnością tarczycy. Nadmierna potliwość może także towarzyszyć osobom otyłym, u których każdy ruch wymaga wysiłku.

Hipohydroza

Czyli zmniejszona zdolność do wydzielania potu lub całkowity ich brak. To zaburzenie jest mniej popularne niż nadmierna potliwość, jednak także występuje. Ograniczone wydzielanie potu ma negatywne skutki dla procesów termoregulacyjnych organizmu. Hipohydroza towarzyszy niektórym chorobom skóry, takim jak twardzina i łuszczyca.

Fakty i mity dotyczące pocenia się

#pocenie się przyspiesza spalenie tłuszczu

To mit. Intensywne pocenie się może spowodować nieznaczną utratę wagi, jednak nie jest to utrata tkanki tłuszczowej, a wody. Podczas wysiłku fizycznego, szczególnie w upale pocimy się, bo w ten sposób chłodzi się nam organizm. Teoria o wzmożonej utracie tłuszczu w czasie kiedy się pocimy była dość popularna w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Obecnie wiadomo już, że teoria jest fałszywa.

#pocenie się powoduje trądzik

I tak i nie. Pocenie się nie jest bezpośrednią przyczyną trądziku, a pot nie zapycha porów skórnych. Pocenie się i brak odpowiedniej higieny może przyczynić się do zaostrzenia zmian trądzikowych. Bakterie szybciej rozwijają się w środowisku wodnym, więc wilgoć może sprzyjać pojawianiu się się stanów zapalnych. Ponadto, mokra skóra może zatrzymywać brud i kurz, które finalnie zatkają pory.

#pocenie się wywołuje egzemę

Podobnie jak w przypadku trądziku, pocenie się może zaostrzyć egzemę. Na skutek utraty wody ze skóry, egzema może się pogłębić. Ponadto, sól zawarta w pocie może podrażniać dodatkowo skórę i zaogniać problem.

#pot nieładnie pachnie

Tylko w połączeniu z bakteriami. Sam pot nie ma zapachu. Zaczyna być wyczuwalny, gdy pozostaje na skórze jakiś czas i wchodzi w kontakt z bakteriami. Właściwa higiena najczęściej wystarcza, aby nie dopuścić do powstawania nieprzyjemnej woni. Czasem pot może mieć inny zapach, lecz to może być to spowodowane przyjmowanymi lekami lub chorobami.